
Satara Rest Camp - Krüger National Park
Satara Rest Camp
I Krüger National Parks midterste del
Prisniveau





Oplevelsen





Bæredygtighed





Introduktion
Satara den tredje største Rest Camp i Krüger National Park. Campen er self catering, der er supermarked restauranter m.v. Området er et af de bedste steder at se løve, leopard og gepard.
Beliggenhed
Satara ligger lidt syd for midten i Krüger National Park med udsigt til savanne og buskland. Nærmeste lufthavn er Skukuza Airport som ligger 92 km væk eller Hoedspruit East gate Airport som ligger 115 km væk
Campen
Satara Rest Camp er Kruger National Parks tredjestørste hvilelejr, der tilbyder en række overnatningsmuligheder i Kruger National Park. Der er 100 pladser med strømstik til camping og campingvogne. En række bungalows med 2- eller 3-sengs enheder med køkkener eller fælleskøkkenmuligheder. Kørestolsvenlig indkvartering er tilgængelig.
Gæster kan også bo i gæstehytterne, som omfatter 5- eller 6-sengs enheder med veludstyrede køkkener. Alternativt kan du bo i Stanley, Wells eller Frankel pensionater. Satara Rest Camp, Kruger National Park i Sydafrika kan også prale af en købmand, der er velassorteret til selvforplejning. Der er også en tv-stue på denne lejr.
Der er plads til maksimalt 16 gæster på Shindzela hvilket gør at du bliver forkælet at stedets værter.
Området, fugle og dyrelivet
campen kan I også se dyr som kommer for at drikke. I kan også blot slappe af i de store dejlige bløde sofaer samt nyde den lille swimmingpool med en drink i hånden.
Faciliteter
Satara Rest Camp er
Personligt minde
Ingen tvivl om at Satara ligger i løveland. Om natten kunne jeg høre løver brøle ude på savannen.